Data przyjazdu
Data wyjazdu

Zostań ambasadorem zdrowego odżywiania

Zostań ambasadorem zdrowego odżywiania

Już w maju 2017 roku  w Kudowie Zdroju odbędzie się inauguracja cyklu edukacyjnych warsztatów kulinarnych dla dzieci i młodzieży przebywają na turnusach w Szpitalu Uzdrowiskowym dla Dzieci „Jagusia”.

Celem warsztatów jest propagowanie zdrowego stylu odżywiania opartego na zbilansowanej diecie, odpowiednim doborze produktów, umiejętności ich komponowania i wykorzystywania. Warsztaty promować będą ideę bycia zdrowym i pięknym, poprzez świadome odżywianie, będące wyrazem szacunku i akceptacji swojego ciała.

Z badań naukowych opracowanych przez Światową Organizację Zdrowia wynika, iż  polskie nastolatki są najgrubsze w Europie i przodują w jedzeniu „śmieciowego jedzenia”. Zajmują także niechlubną pierwszą pozycję w rankingu dotyczącym ilości czasu spędzanego przed komputerem. Ponad 60 proc. przedszkolaków ogląda telewizję kilka godzin dziennie, w efekcie czego co piąty z nich ma nadwagę. Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje dalszy wzrost otyłości.

Uzdrowiska Kłodzkie SA - Grupa PGU od lat skutecznie angażują się w walkę z otyłością u dzieci i młodzieży. To właśnie w Kudowie Zdroju znajduje się  jeden najnowocześniejszych w Polsce ośrodków uzdrowiskowego leczenia dzieci i młodzieży, w którym głównym profilem leczniczym jest nadwaga i otyłość.

Po raz  pierwszy w historii uzdrowiska, w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu, powstanie cykl warsztatów kulinarnych promujący zdrowe odżywianie jako podstawę rozwoju fizycznego i intelektualnego dzieci w wieku szkolnym. Warsztaty kierowane będą do dzieci i  młodzieży przebywających na kuracji w Szpitalu Uzdrowiskowym dla Dzieci „Jagusia”.
Celem warsztatów będzie nauka zdrowego odżywiania, samodzielnego gotowania, racjonalnego robienia zakupów. Uczestnicy warsztatów nauczą się także czytania etykiet na opakowaniach, tak żeby w przyszłości wiedzieli, jaki jest skład danego produktu, jaka jest w nim zawartość cukru, tłuszczu czy zawiera on gluten i konserwanty

Warsztaty urozmaicimy praktyczną lekcją dziecięcego  savoir-vivre – dobrych manier przy stole w domu, u rodziny czy znajomych. Podpowiemy jak elegancko zachować się w restauracji, bo dobre praktyki warto zaszczepiać jak najwcześniej.

W założeniu, wiedza przekazywana w trakcie warsztatów ma po ich zakończeniu oddziaływać na bezpośrednie otoczenie najmłodszych. Jeśli uczestnicy warsztatów nauczą się tylko kilku zasad komponowania zdrowych posiłków i poniosą je dalej to już mamy sukces! Najważniejsza jest świadomość tego, co jest zdrowe, konsekwencja a także edukacja rodziców, ponieważ  otyłość najczęściej zaczyna się w domu.

Przez cały czas trwania projektu będziemy promować picie wody. Będziemy zachęcali także rodziców do dawania dobrego przykładu, bo to najbardziej skuteczne działanie. Dziecko, które od najmłodszych lat jest wychowane w kulturze picia wody właśnie po nią będzie sięgało jako pierwszą.

Dzięki nowo nabytej wiedzy i umiejętnościom, po zakończonym turnusie uczestnicy będą mogli nauczyć rodziców, rodzeństwo, kolegów przygotowania nowych potraw.  Staną się oni ambasadorami zdrowej sztuki kulinarnej. Być może, dzięki naszym warsztatom uda się rozbudzić  talenty kulinarne Może dzięki nim wyrosną  przyszli szefowie kuchni, „master chefowie” i „top chefowie”?

Nasz projekt koncentruje się nie tylko na zagadnieniach kulinarnych, ale zakłada także wpływ na rozwój osobowości dzieci i młodzieży. Ma nauczyć je pracy w grupie, dzielenia się odpowiedzialnością za wykonaną pracę oraz czerpania radości z osiągania wspólnych celów.
PFOSIGW