Rehabilitacja kardiologiczna w warunkach stacjonarnych

Rehabilitacja kardiologiczna w warunkach stacjonarnych

Rehabilitacja kardiologiczna to kompleksowe działanie medyczne, którego celem jest profilaktyka i leczenie chorób sercowo-naczyniowych, zmniejszenie następstw już przebytych zdarzeń sercowych (jak np. zawał serca, niewydolność krążenia, przebyte operacje kardiochirurgiczne), poprawa jakości życia pacjenta, ograniczenie postępów choroby, stymulacja regeneracji mięśnia sercowego, ograniczenie obszaru uszkodzenia pozawałowego i  niedokrwiennego,  poprawa  krążenia  obwodowego i zmniejszenie niedokrwienia, a w konsekwencji zmniejszenie śmiertelności wynikającej z potencjalnych kolejnych incydentów sercowo-naczyniowych.

Rehabilitacja kardiologiczna

Rehabilitacja kardiologiczna umożliwia pacjentowi odzyskanie sprawności psychofizycznej, szybszy powrót  do  dotychczasowej  aktywności  życiowej i zawodowej oraz poprawę dalszego rokowania.
Rehabilitacja kardiologiczna jest nieodzownym etapem skutecznego leczenia chorób sercowo-naczyniowych i jest uważana za nierozłączny element całego procesu leczniczego, obok leczenia interwencyjnego zabiegowego, operacyjnego oraz farmakoterapii a także zmiany trybu życia, odżywiania i zaprzestania nałogów, nauki walki ze stresem, obniżania poziomu lęku.

Rehabilitacja kardiologiczna

W trakcie pobytu ustalany jest program rehabilitacyjny, który dobrany jest indywidualnie przez lekarza na początku pobytu. Polega on na zróżnicowanych, dobranych indywidualnie treningach na cykloergometrach, bieżni, materacach i innych urządzeniach, a także ćwiczeniach interwałowych monitorowanych z nadzorem zapisu ekg, pomiarów ciśnienia i tętna, nad przebiegiem których czuwają lekarze, pielęgniarki oraz zespół fizjoterapeutów.

Badania

W trakcie pobytu, oprócz treningów, wykonywane są dodatkowo badania laboratoryjne, badania diagnostyki kardiologicznej takie jak: echo serca z Dopplerem, test wysiłkowy, całodobowe monitorowanie EKG (Holter), całodobowe monitorowanie ciśnienia tętniczego (ABPM), 6-minutowe testy korytarzowe, badanie wydolności płuc (spirometria). Zakres diagnostyki ustalany jest przez lekarza prowadzącego i kardiologa zależnie do stanu klinicznego pacjenta;
Pacjent objęty jest opieką psychologa, uczestniczy w zajęciach psychoterapii , umiejętności radzenia sobie ze stresem, obniżania poziomu lęku, walki z nałogami, ma możliwość konsultacji w zakresie edukacji zdrowotnej, profilaktyki chorób układu krążenia, zdrowego trybu życia i diety oraz zaprzestania palenia papierosów.

Szpital Zdrowie

Oddział Rehabilitacji Kardiologicznej w Szpitalu „Zdrowie”
w Polanicy-Zdroju mieści się w centrum  Parku  Zdrojowego. Oddział  liczy 50 łóżek w pokojach 1-, 2- i 3- osobowych z pełnym węzłem  sanitarnym, TV i lodówką, ponadto znajduje się tu jadalnia oraz pokój dzienny wypoczynkowy. Obiekt "Zdrowie"posiada windę. W budynku mieści się Pracownia Diagnostyki Kardiologicznej – Poradnia Kardiologiczna, Sala intensywnego nadzoru „R”, dyżurka pielęgniarska, gabinety lekarskie oraz pomieszczenia rehabilitacyjne wyposażone w niezbędny sprzęt.

Szpital Zdrowie

Pacjenci

Na rehabilitację kardiologiczną w warunkach stacjonarnych kierowani są pacjenci:

- po zabiegach kardiochirurgicznych (by-passy, wady zastawkowe, tętniaki aorty, inne operacje kardiochirurgiczne) – przyjęcie bezpośrednio po wypisie lub w ciągu 42 dni od wypisu z ośrodka leczenia ostrej fazy choroby,
- po zawałach serca, po zabiegach angioplastyki naczyń wieńcowych z implantacją stentów – czas przyjęcia do 28 dni od zawału lub zabiegu interwencyjnego,
- z niewydolnością serca oraz po innych zabiegach kardiologicznych i kardiochirurgicznych (po uzyskaniu kwalifikacji do rehabilitacji). Przyjęcie bezpośrednio po wypisie lub w ciągu 42 dni od wypisu z ośrodka leczenia ostrej fazy choroby.

Skierowanie

Skierowanie do szpitala na rehabilitację kardiologiczną w ramach NFZ może wystawić lekarz:

  • Oddziału Kardiochirurgicznego,
  • Oddziału Kardiologicznego,
  • Oddziału Chorób Wewnętrznych,
  • Poradni Kardiologicznej mającej umowę z NFZ
  • Poradni Rehabilitacyjnej mającej umowę z NFZ.

Rejestracja

Rejestracja pacjenta na Oddział Rehabilitacji Kardiologicznej powinna nastąpić jak najszybciej, najlepiej bezpośrednio z oddziału szpitalnego bądź do 3 dni po opuszczeniu szpitala (pacjenta zgłasza szpital, rodzina pacjenta lub sam pacjent).
Przyjęcia do oddziału odbywają się w trybie planowym, po wcześniejszym ustaleniu terminu, na podstawie kolejki pacjentów oczekujących oraz zakwalifikowaniu do rehabilitacji.
Rejestracja na rehabilitację kardiologiczną w warunkach stacjonarnych z NFZ odbywa się od poniedziałku do piątku w godz.08:00–15:00 w sekretariacie oddziału: telefonicznie: 74 86 80 310 lub mailowo: szpital-zdrowie@uzdrowiska-klodzkie.pl

Kadra medyczna

Kadra medyczna Oddziału Rehabilitacji Kardiologicznej:
Ordynator: Małgorzata Olesińska-Olender, kardiolog, specjalista chorób wewnętrznych
Oddziałowa Pielęgniarek: Stanisława Suda
Psycholog kliniczny: mgr Agnieszka Krupińska-Kieca
Kierownik zespołu fizjoterapeutów: mgr Dorota Bernaś
Pracownia diagnostyki kardiologicznej - Poradnia Kardiologiczna: Małgorzata Łaba

Kontakt:
Sekretariat Oddziału (rejestracja): 74 86 80 310, szpital-zdrowie@uzdrowiska-klodzkie.pl
Dyżurka pielęgniarek: 74 86 80 222, dyzurka-zdrowie@uzdrowiska-klodzkie.pl
Poradnia Kardiologiczna: 74 86 80 223