Data przyjazdu
Data wyjazdu

Z życia ziemi Kłodzkiej. Władysław Kolbusz – malarz tego, co bliskie…

Uzdrowiska Kłodzkie objęły finansowaniem organizację pięknej, regionalnej wystawy malarstwa w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. Podczas wernisażu wystawy obecny był Prezes Zarządu Uzdrowisk Kłodzkich SA, Pan Marcin Gwóźdź. W swoim wystąpieniu podkreślił duży wkład artysty Władysława Kolbusza w budowanie historii i kultury regionu, Uzdrowisk Kłodzkich i Dolnego Śląska. Podziękował jubilatowi za ponad 20-letnią pracę w uzdrowisku, dzięki której możemy dziś podziwiać atrakcyjne, ponadczasowe obrazy m.in. we wnętrzach obiektów sanatoryjnych Uzdrowisk Kłodzkich.
 

Fot. Władysław Kolbusz - Artysta z Dusznik Zdroju


Fot. Prezes Zarządu Uzdrowisk Kłodzkich SA, Marcin Gwóźdź udziela wywiadu TV w związku
z wernisażem wystawy pt. „Władysław Kolbusz – artysta z Dusznik-Zdroju”



Fot. Wkład Artysty Władysława Kolbusza w kulturę pogranicza i ziemi kłodzkiej, to także od 1971 roku współpraca
przy organizacji Festiwali Chopinowskich, gdzie zaangażowany był w oprawę plastyczną. Mówił o tym
w swoim przemówieniu Prezes Zarządu Uzdrowisk Kłodzkich, Marcin Gwóźdź.


Fot. Artysta - Jubilat Władysław Kolbusz otrzymał z rąk Prezesa Zarządu UK SA praktyczne, uzdrowiskowe upominki.





Władysław Kolbusz, najwybitniejszy współczesny dusznicki malarz, obchodził w lipcu 2017 roku jubileusz 50-lecia swojej działalności artystycznej w Dusznikach-Zdroju. Przy tej okazji Muzeum Papiernictwa zorganizowało artyście wystawę retrospektywną, której wernisaż ekspozycji odbył się dziś, 4 sierpnia o godz. 17.00. Wystawa stanowi wstępny akord dla 72. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego, który będzie odbywał się w Dusznikach-Zdroju od dnia 4 do 12 sierpnia 2017 roku. Program 72. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego: http://festival.pl/pl/72-festiwal/program/

Wystawa pt. „Władysław Kolbusz – artysta z Dusznik-Zdroju” ma charakter przekrojowy. Prezentuje dusznickie pejzaże, powstające od końca lat sześćdziesiątych, kopie malarstwa dawnych mistrzów, portrety, również w formie zminiaturyzowanej, plakaty oraz medale, zaprojektowane z okazji Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich w Dusznikach-Zdroju. Wśród zgromadzonych prac znajdują się portrety osób o istotnym znaczeniu dla lokalnej, dusznickiej społeczności. Łącznie ponad 80 prac. Gros dzieł pochodzi z archiwum samego Artysty, znaczna część prac od osób prywatnych i ze zbiorów Muzeum Papiernictwa, kilka przekazała Fundacja Festiwali Chopinowskich oraz Sanatorium Uzdrowiskowe Jan Kazimierz w Dusznikach-Zdroju, należące do Uzdrowisk Kłodzkich (www.uzdrowiska-klodzkie.pl).
Władysław Kolbusz urodził się w 1944 roku w Kołaczycach (woj. podkarpackie). Z Dusznikami-Zdrój zetknął się po raz pierwszy, odwiedzając brata w lipcu 1967 r. Początkowo związał się z Zakładami Elektrotechniki Motoryzacyjnej, a od 1971 do 1993 r., z Zespołem Uzdrowisk Kłodzkich (dzisiaj Uzdrowiska Kłodzkie S.A.), dla których realizował szereg prac dekoracyjnych.  Od 1971 roku współpracował przy organizacji Festiwali Chopinowskich, zaangażowany w oprawę plastyczną. Do ważniejszych osiągnięć Artysty należy zdobycie Grand Prix w ramach Międzynarodowych Konfrontacji Twórców w Audun-le-Tiche (Francja) w 1997 r. W 1988 uzyskał tytuł artysty-plastyka nadany przez Ministerstwo Kultury i Sztuki.
 




PFOSIGW