Data przyjazdu
Data wyjazdu

Europejskie Dni Dziedzictwa – mecenat Uzdrowisk Kłodzkich

Prezes Uzdrowisk Kłodzkich SA, Pan Marcin Gwóźdź uczestniczył w inauguracji obchodów Milenium Wielkiej Obrony Niemczy 1017–2017, lokalnego święta upamiętniającego bohaterską obronę grodu przed zmasowanym atakiem sprzymierzonych wojsk niemieckich, czeskich i wieleckich.

Uzdrowiska Kłodzkie SA objęły finansowym wsparciem renowację makiety średniowiecznego grodu Niemczy z roku 1017 (o wymiarach 4,20 x 2,00 metry), której odsłonięcie w dniu 8 września 2017r., zainicjowało uroczystości milenijne oraz konferencję w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, która odbędzie się w dniach 10-17 września 2017 roku.

W 1017 roku niewielkie, dolnośląskie miasto dało radę przez miesiąc odpierać ataki ponad 12 tysięcznej niepokonanej armii cesarza Henryka II, druzgocząc ich moralnie i psychologicznie. Niemczańscy obrońcy nie dziesiątkowali jednak swoich przeciwników. Ważnym elementem zwycięstwa był spryt, kreatywność i zapał. Mieszkańcy za wszelką cenę nie chcieli oddać nieprzyjacielowi swojego grodu. Ta patriotyczna postawa została doceniona przez potomnych i z tej okazji mieszkańcy Niemczy zorganizowali trzydniowe świętowanie okrągłej, tysięcznej rocznicy.

Na jeden weekend przenosimy się 1000 lat wstecz, by poczuć atmosferę tamtych czasów.

Obchody Milenium Obrony Niemczy bogate będą w rekonstrukcje historyczne, średniowieczne jarmarki, pokazy sztuki rycerskiej i stoiska rzemieślnicze. Nie zabraknie występów teatralnych i muzycznych, które rozpoczęły się już dziś.

Aktywne spędzanie milenijnego weekendu to nie tylko wspomnienie średniowiecznej świetności. To również zawody sportowe, Biegi Tysiąclecia oraz parady.

Patronat honorowy nad imprezą sprawują Minister Obrony Narodowej, Minister Edukacji Narodowej, Wojewoda Dolnośląski i Marszałek Województwa Dolnośląskiego. Dzięki wsparciu finansowemu Uzdrowisk Kłodzkich SA możliwa była renowacja pięknej, historycznej makiety słowiańskiego grodu Niemczy, która stała się atrakcją uroczystości.


PFOSIGW