Data przyjazdu
Data wyjazdu

Pijalnia Wód Mineralnych w Polanicy


Godziny otwarcia

Sezon niski 01.10 – 31.05.

Dni robocze 8:00 – 19:00

Weekendy/ święta 10:00 - 19:00

 

Sezon wysoki 01.06 – 31.09.

 Dni robocze 8:00 – 20:00

   Weekendy/ święta 10:00 - 20:00

 


WODA / ŹRÓDŁO

Prosto z serca Gór Stołowych spływają podziemne wody mineralne, które dają początek polanickim źródłom słynącym z walorów leczniczych i smakowych. Jak powstają? To proste - dzięki opadom, systematycznie zasilającym odnawialne złoża wody. Jednak deszcz lub śnieg padający w Górach Stołowych to dopiero początek cyklu, który może trwać nawet kilka tysięcy lat! Woda powoli przesiąka w głąb ziemi, aż dociera do skał osadowych, głównie piaskowców i margli. Wypełnia szczeliny skalne i ścieka nimi, tworząc podziemne źródła. Na powierzchnię wydostaje się samoczynnie (są to tzw. wypływy artezyjskie) albo jest czerpana przez specjalnie wykonane odwierty.

 

Krystaliczna czystość to efekt powolnego przesączania się wody przez naturalny filtr skalny. W czasie tej żmudnej wędrówki woda rozpuszcza minerały zawarte w skałach, nabierając przy tym ich właściwości - staje się mineralna! Dodatkowo z wrzącego wnętrza ziemi ulatnia się dwutlenek węgla, który w sposób naturalny nagazowuje wodę. W ten sposób powstają słynne polanickie szczawy. 

 

A gdzie koniec cyklu? To proste - na skutek parowania wody powierzchniowe tworzą chmury, z których pada deszcz lub śnieg... i koło się zamyka.

 

Wielka Pieniawa to obok Pieniawy Józefa obecnie najstarsze polanickie źródło - woda pozyskiwana jest tu z odwiertu dokonanego w roku 1904, a więc ponad sto lat temu! Czerpana jest z głębokości 34,6 m w Polanicy-Zdroju. Jej skład ilościowy i jakościowy jest bardzo stabilny - od wieku zachowuje ona niezmiennie wysoką formę! To właśnie Wielką Pieniawą raczą się kuracjusze Uzdrowisk Kłodzkich SA. w polanickiej pijalni. Warto zapamiętać, że w odróżnieniu od pozostałych źródeł, Wielka Pieniawa należy do samo wypływów artezyjskich. Oznacza to, że do jej wydobycia nie potrzeba żadnych pomp, gdyż woda wypływa na powierzchnię pod własnym ciśnieniem!

 

Wskazania lecznicze

 

WIELKA PIENIAWA charakteryzuje się stałą i stabilną zawartością składników mineralnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu między innymi: wapnia, magnezu, żelaza, sodu, potasu, litu, chloru, krzemu, miedzi.

 

Naturalna kompozycja ww. minerałów Wielkiej Pieniawy wpływa korzystnie na poprawę problemów trawiennych i żołądkowych oraz stymuluje ochronę organizmu przed niekorzystnym wpływem środowiska.

 

Wskazania lecznicze:

  • choroby układu trawienia: zaburzenia jelita grubego,  choroby wątroby i trzustki, nadkwaśność, problemy cukrzycowe
  • choroby układu krążenia,
  • choroby układu moczowego: kamica nerkowa,
  • zatrucia alkoholem etylowym

 

 

Woda Wielka Pieniawa zawiera naturalny dwutlenek węgla i dostępna jest do spożycia na miejscu w pijalni w Polanicy – Zdroju lub w formie butelkowanej w obrocie handlowym.

Woda Wielka Pieniawa to woda, która nie zawiera konserwantów, barwników oraz dodatków smakowych.

 

Kuracja wodami mineralnymi nazywana jest  krenoterapią i zalecana jako jeden z zabiegów podczas kuracji w Uzdrowisku. Wody należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza w określonych ilościach i w określonym czasie. Zalecane jest picie Wielkiej Pieniawy 3 razy dziennie przed posiłkami po 200 ml małymi łykami, najlepiej picie przez rurkę (ze względu na wysoką zawartość żelaza w składzie).

 

Skład fizykochemiczny:

 

Kationy

 

(mg/dm3)

sodowy

NA+

60,54

potasowy

K+

35,58

wapniowy

CA2+

228,46

magnezowy

Mg2+

23,75

żelazowy

FE2+

5,66

Aniony

 

 

chlorkowy

Cl-

8,86

wodorowęglanowy

HCO3-

1086,12

fluorkowy

F-

0,435

siarczanowy

SO4 (2) -

21,7

Wolny dwutlenek węgla

CO2

2290

 

Magnez bierze udział w licznych procesach biochemicznych naszego organizmu. Decyduje o prawidłowej czynności układu immunologicznego, nerwowo-mięśniowego i pracy serca. Jest konieczny do budowy układu kostnego. Wiadomo również, że zmniejsza napięcie nerwowe, przeciwdziała stresom i likwiduje szkodliwe skutki działania alkoholu. Dzienne zapotrzebowanie magnezu wynosi 300 mg.

 

Wapń jest podstawowym składnikiem budowy kości, zębów, odpowiedzialny jest za prawidłowe reakcje nerwowo-mięśniowe i pracę serca. Bierze udział w układzie krzepnięcia krwi, funkcji hormonów związanych z działaniem przytarczyc oraz enzymów trawiennych. Posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwalergiczne. Dzienne zapotrzebowanie wapnia wynosi od 800 do 1200 mg.

 

Sód, chlorki i potas zawarte w wodach mineralnych mają korzystne znaczenie dla osób wykonujących prace związane ze zwiększonym wysiłkiem fizycznym. To pierwiastki dla sportowców i wsparcie w czasie upałów, kiedy traci się duże ilości soli wraz z potem, co w konsekwencji może być przyczyną osłabienia i złego samopoczucia. Ważne pierwiastki sód i potas związane są z funkcją komórek naszego organizmu i biorą udział w gospodarce wodno-elektrolitowej. Brak lub nadmiar tych pierwiastków powoduje zaburzenie funkcji układu pokarmowego, oddechowego i moczowego. Osoby chorujące na nadciśnienie tętnicze, powinny unikać przede wszystkim słonych potraw.

 

Wodorowęglany mają znaczenie fizjologiczne, kiedy występują w ilości powyżej 600 mg/litr. Od tej ilości mają znaczące działanie alkalizując kwasy żołądka i przy nadkwasocie dobrze jest pić wody zwierające większe ich ilości. Ale należy ich unikać przy niedokwasocie. Wodorowęglany mają istotne znaczenie dla naszego przewodu pokarmowego. Neutralizują one kwas żołądkowy i przynoszą ulgę w dolegliwościach u osób cierpiących na nadkwasotę, chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy oraz refluks żołądkowo-przełykowy, ostatnio bardzo często rozpoznawany przez gastroenterologów. Wodorowęglany są również skuteczne w zwalczaniu zatrucia alkoholowego.

 

Siarczany mają pozytywne oddziaływanie na pracę wątroby i trzustki.

 

Fluor ma znaczenie w mineralizacji zębów i kości.

 

Dwutlenek węgla ma znaczenie smakowe i bakteriostatyczne. Dwutlenek węgla drażniąc kubki smakowe, sprawia wrażenie orzeźwienia i przez to woda jest smaczniejsza. Poza tym jest czynnikiem bakteriostatycznym i dlatego woda gazowana jest pewniejsza bakteriologicznie i przez to zdrowsza. Wpływ uwalnianego dwutlenku węgla z wody jest korzystny w procesie trawienia. Już w jamie ustnej uwalniany dwutlenek węgla działa na kubki smakowe co pobudza apetyt. Zwiększa jednocześnie czynność wydzielniczą żołądka i czynność perystaltyczną. Przyspiesza jego opróżnianie co pośrednio ułatwia również wypróżnianie. Jedynie przy schorzeniach żołądka i strun głosowych, należy unikać picia wody gazowanej.

Krótka historia wody i Pijalni

 

Początek historii polanickich źródeł skrywa mgła przeszłości, ale z pewnością już w średniowieczu znano ich dobroczynny wpływ. Po raz pierwszy o źródłach polanickich wspomina o nich Georgius Aelurius w kronice Ziemi Kłodzkiej z 1625 r., podkreślając doskonały smak wód, które „pilnie odwiedzali zarówno zdrowi jak i chorzy” oraz podawał, że przewożono je na różne uroczystości do miejsc nieraz bardzo odległych.

Czerpana stąd woda stawiana była na szlacheckich i magnackich stołach oddalonych nawet o setki kilometrów od swych źródeł!

Leczniczy potencjał tutejszej wody doceniali też jezuici, do których Polanica należała ponad 170 lat! To oni zaczęli eksploatację źródeł na szerszą skalę, to im Polanica zawdzięcza swój rozwój i przetrwanie ciężkich chwil, gdy wieś nękały wojska szwedzkie podczas wojny 30-letniej i późniejszego „potopu”. Jezuici wybudowali też w Polanicy okazały dwór z kaplicą, który służył pierwszym kuracjuszom, zaczynającym regularnie zjeżdżać „do wód” od połowy XVIII w. Gdy w 1773 ich zakon rozwiązano, wieś wraz ze źródłami trafiła do rąk pruskich.

Przez długi okres czasu ze źródeł polanickich korzystali jedynie pensjonariusze miejscowego kolegium jezuickiego. Sytuacja zmieniła się w 1827 r., kiedy znaczną część Polanicy nabył Joseph Grolms, przekształcając ją w uzdrowisko. Z pięciu źródeł wód mineralnych eksploatowano tylko dwa najwydajniejsze: „Józef ” i „Jerzy”. Od tego czasu Polanica rozbudziła zainteresowanie w kręgach przemysłowo-handlowych, wzrosła również liczba kuracjuszy i przejezdnych. Równolegle do działalności leczniczej rozwijało się butelkowanie wody mineralnej ze źródła „Józef ”.

 

Od 1903 r. prowadzono w Polanicy wiercenia w poszukiwaniu nowych wód mineralnych. Pierwszy sukces uzyskano w maju 1904 r., kiedy wyborowano otwór w uskoku piaskowca. Nowe źródło nazwano „Gertruda”, ale po roku przemianowano je na „Wielką Pieniawę”. Pod koniec listopada tegoż roku wywiercono drugie, bardzo wydajne źródło mineralne „Karolina”, które w latach 50 – tych przybrało nazwę „Pieniawa Józefa”. Źródło wywiercono, aż do głębokości 88,8 m, skąd z pokładu piaskowca i kwarcytu trysnęła druga pieniawa. Po odwierceniu „Wielkiej Pieniawy” i „Karoliny” wszystkie eksploatowane źródła z wyjątkiem starego „Józefa” zanikły. Świadczyło to o podziemnych połączeniach żył wody mineralnej, która, trysnąwszy z głębiej wywierconych odwiertów, wycofała się z powierzchniowych odprowadzeń naturalnych.

 

Polanicki zdrój w 1904 r. sprzedany został spółce „Zarząd Uzdrowiska Polanica”, która postanowiła zbudować tu nowoczesne, luksusowe uzdrowisko zdolne do konkurowania z najlepszymi ośrodkami.

 

Info o sklepie uzdrowiskowym

 

W Pijalni Wód mineralnych tuż przy źródle znajduje się Sklep Uzdrowiskowy, w którym można zakupić różnego rodzaju towary:

- kosmetyki na bazie naturalnych składników,

- naturalne herbatki ziołowe,

- naturalne polskie miody,

- lokalne produkty aroniowe,

- książki i przewodniki,

- pamiątki.

 

Tu również znajduje się Uzdrowiskowe Biuro Turystyczne – punkt gdzie można dowiedzieć się na temat orgaznizowanych wycieczek krajowych i zagranicznych i dokonać rezerwacji i płatności za wybraną wycieczkę.

 

Tu również realizujemy pobór wody ponieważ picie i pobieranie wody jest płatne.

Cennik za jednorazowy pobór wody leczniczej ze źródeł wód mineralnych do celów kuracji pitnej:

  • dorośli - 3,00 zł,
  • dzieci od lat 6 i młodzież szkolna do lat 18 - 1,50 zł.

Bezpłatnie:

  • dzieci do lat 6 (pod opieką dorosłych),
  • kuracjusze po okazaniu karty zabiegowe Uzdrowisk Kłodzkich SA – Grupa PGU ze zleconym zabiegiem kuracji pitnej,
  • osoby przebywające w obiektach Uzdrowisk Kłodzkich SA – Grupa PGU po okazaniu karty gościa uprawniającej do skorzystania z kuracji pitnej,
  • goście Uzdrowisk Kłodzkich SA – Grupa PGU po okazaniu innego dokumentu uprawniającego do skorzystania z kuracji pitnej.

Maksymalny jednorazowy pobór wody leczniczej: 0,5 l.

 

Adres/lokalizacja/kontakt

SKLEP UZDROWISKOWY

Pijalnia Wód Mineralnych – Dom Zdrojowy

Ul. Zdrojowa 39

57-320 Polanica – Zdrój

Tel. 74/8680 306

pijalnia.polanica@uzdrowiska-klodzkie.pl
www.uzdrowiska-klodzkie.pl

PFOSIGW