Data przyjazdu
Data wyjazdu

Wznieśmy toast Staropolanką za Niepodległą Polskę, niech żyje Niepodległa Rzeczpospolita Polska!

I wojna światowa. Rozejm w Compiègne dnia 11 listopada 1918 roku, przypieczętował ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. Naród Polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął cały kraj. Polski poeta, Jędrzej Moraczewski opisał to słowami: ["Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (...)"]

Uzdrowiska Kłodzkie wspólnie z Muzeum Wojska Polskiego, przygotowały limitowaną edycję wody mineralnej Staropolanka z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Na specjalnej etykiecie zobaczymy m.in. grafikę z fragmentem sławnego obrazu „Szarża pod Rokitną” Wojciecha Kossaka. Obraz ten poświęcony jest jednemu z najbardziej heroicznych bojów Legionów Polskich, bitwie pod Rokitną. „Szarża pod Rokitną” upamiętniła bohaterski bój ułanów II Brygady Legionów Polskich i jest do dziś symbolem polskiego męstwa.

Pamiętajmy, że Niepodległość Polski została ciężko wywalczona i okupiona życiem oraz krwią naszych przodków. Szanujmy swój kraj, kochamy ojczyznę, cieszmy się z każdego sukcesu. Nie wstydźmy się własnej historii i korzeni, z których wyrośliśmy.
 

Wznieśmy toast Staropolanką za Niepodległą Polskę,
niech żyje Niepodległa Rzeczpospolita Polska!


PFOSIGW